Resultat DM-Pimpel 2014-04-06

Västerbotten DM-Pimpel 2014-04-06
       
Äldre Damjuniorer    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Melina Nyman 3093 Skellefteå SFK
       
Damer      
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Annica Jonsson 4900 Norsjö SFK
2 Anette Mårdner 4090 Lycksele SFK
3 Carina Berglund 2381 Skellefteå SFK
       
Damveteran    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Maj-Lis Ögren 3161 Skellefteå SFK
       
Äldre Damveteran    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Kerstin Åsen 7467 Skellefteå SFK
2 Ulla-Britt Sundlöf 5262 Skellefteå SFK
3 Ulla-Britt Taflin 4577 SFK Bottennappet
4 Gunnel Björk 3680 Norsjö SFK
5 Eva Forsell 1679 Skellefteå SFK
       
Yngre Herrjuniorer    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Billy Bäcklund 3075 Skellefteå SFK
2 Emil Bäcklund 3036 Skellefteå SFK
3 Nils Hedlund 2086 Skellefteå SFK
4 Lukas Holmström 1836 SFK Blåknuten
5 Oscar Wiklund 1727 Skellefteå SFK
       
Herrar      
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Anders Rimmevik 13290 Lycksele SFK
2 Mats Bäckman 12459 PK Nordic
3 Jan Lindberg 11423 SFK Blåknuten
4 Urban Olofsson 10346 Skellefteå SFK
5 Erik Andersson 9481 Skellefteå SFK
6 Timmy Nyman 9020 Skellefteå SFK
7 Henrik Nordin 8904 Skellefteå SFK
8 Niklas Gotthardsson 8084 PK Nordic
9 Björn Eldh 7796 Skellefteå SFK
10 Mattias Markström 7221 Skellefteå SFK
11 Rickard Olsson 6781 Skellefteå SFK
12 Jocke Berggren 6550 PK Nordic
13 Steve Björk 6547 Norsjö SFK
14 Olov Nilsson 5776 PK Nordic
15 Kristoffer Löfroth 5703 Skellefteå SFK
16 Roger Berglund 5478 Skellefteå SFK
17 Johan Gotthardsson 4819 PK Nordic
18 Joakim Holmström 4692 SFK Blåknuten
19 Johan Nyman 4176 Skellefteå SFK
20 Johan Åström 3571 ??
21 Håkan Svanefjord 3328 SFK Bottennappet
22 Kent Eriksson 2773 SFK Bottennappet
23 Nicklas Bergsten 2616 SFK Bottennappet
24 Benny Jonsson 2530 PK Nordic
25 Rikard Holmgren 2314 PK Nordic
26 Peter "Virus" Bäckström 1857 Skellefteå SFK
27 Thomas Johansson 1663 ??
28 Lars Östman 1580 Skellefteå SFK
       
Herrveteran    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Antti Kallo 13041 PK Nordic
2 Henry Wargh 9938 Skellefteå SFK
3 Stefan Gotthardsson 7957 PK Nordic
4 Roger Eriksson 6832 Skellefteå SFK
5 Pekka Lampela 5897 PK Nordic
6 Lennart Mattsson 5893 PK Nordic
7 Stefan Öhgren 4230 Skellefteå SFK
8 Lars.G.Svensson 3181 Skellefteå SFK
9 Tommy Gotthardsson 2823 PK Nordic
10 Göran Holmgren 2702 Skellefteå SFK
11 Tommy Svanefjord 1838 SFK Bottennappet
       
Äldre Herrveteran    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Sven Taflin 6813 SFK Bottennappet
2 Gösta Sebbfolk 6430 SFK Blåknuten
3 Valter Andersson 6248 Skellefteå SFK
4 Rolf Öberg 5040 Skellefteå SFK
5 Leif Forsell 4458 Skellefteå SFK
6 Leif Östlund 3425 Skellefteå SFK
7 Lars Sundlöf 3416 Skellefteå SFK
8 Lennart Hedlund 3301 Skellefteå SFK
9 Sven-Evert Wedin 3177 Skellefteå SFK
10 Tage Lindgren 2816 Skellefteå SFK
11 Pekka Salmela 2492 PK Nordic
12 Levi Olsson 2384 Skellefteå SFK
13 Kurt Markstedt 1998 Skellefteå SFK
14 Sixten Holmgren 1422 Skellefteå SFK
       
LAG DAMER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Melina Nyman 3093 Skellefteå SFK
1 Carina Berglund 2381 Skellefteå SFK
1 Majlis Ögren 3161 Skellefteå SFK
  Totalvikt 8635  
       
LAG                DAMSENIORER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Annica Johansson 4900 Norsjö SFK
1 Gunnel Björk 3680 Norsjö SFK
1 Anette Mårdner 4090 Norsjö SFK
  Totalvikt 12670  
       
LAG                ÄLDRE DAMVETERANER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Eva Forsell 1679 Skellefteå SFK
1 Kerstin Åsen 7467 Skellefteå SFK
1 Ulla-Britt Sundlöf 5262 Skellefteå SFK
1 Ulla-Britt Taflin 4577 Skellefteå SFK
  Totalvikt 18985  
       
LAG YNGRE HERRJUNIOR    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Billy Bäcklund 3075 Skellefteå SFK
1 Emil Bäckström 3036 Skellefteå SFK
1 Nils Hedlund 2086 Skellefteå SFK
1 Oscar Wiklund 1727 Skellefteå SFK
  Totalvikt  9924  
       
LAG HERR SENIOR    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Joakim Berggren 6550 PK Nordic
1 Mats Bäckman 12429 PK Nordic
1 Niklas Gotthardsson 8084 PK Nordic
1 Johan Gotthardsson 4819 PK Nordic
  Totalvikt  31882  
       
LAG HERR SENIORER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
2 Henrik Nordin 8904 Skellefteå SFK
2 Erik Andersson 9481 Skellefteå SFK
2 Timmy Nyman 9020 Skellefteå SFK
2 Johan Nyman 4176 Skellefteå SFK
  Totalvikt  31581  
       
LAG HERR SENIORER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
3 Mattias Markström 7221 Skellefteå SFK 1
3 Björn Eld 7796 Skellefteå SFK 1
3 Roger Berglund 5478 Skellefteå SFK 1
3 Urban Olofsson 10346 Skellefteå SFK 1
  Totalvikt 30841  
       
LAG HERR SENIORER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
4 Peter Bäckström 1857 Skellefteå / Norsjö
4 Steve Björk 6547 Skellefteå / Norsjö
4 Anders Rimmevik 13290 Skellefteå / Norsjö
  Totalvikt 21694  
       
LAG HERR SENIORER    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
5 Benny Jonsson 2530 PK NORDIC
5 Rickard Holmgren 2314 PK NORDIC
  Totalvikt 4844  
       
LAG HERR VETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Antti Kallo 13041 PK NORDIC
1 Pekka Lampela 5897 PK NORDIC
1 Stefan Gotthardsson 7957 PK NORDIC
1 Tommy Gotthardsson 2823 PK NORDIC
  Totalvikt 29718  
       
LAG HERR VETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
2 Roger Eriksson 6832 Skellefteå SFK
2 Henry Warg 9938 Skellefteå SFK
2 Stefan Öhgren 4230 Skellefteå SFK
2 Göran Holmgren 2702 Skellefteå SFK
  Totalvikt 23702  
       
       
LAG HERR VETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
3 Pekka Salmela 2492 PK Nordic
3 Lennart Mattsson 5893 PK Nordic
3 Gösta Sebbfolk 6430 SFK Blåknuten
  Totalvikt 14815  
       
LAG ÄLDRE HERRVETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
1 Valter Andersson 6248 Skellefteå SFK
1 Sven Taflin 6813 Skellefteå SFK
1 Leif Forsell 4458 Skellefteå SFK
  Totalvikt 17519  
       
LAG ÄLDRE HERRVETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
2 Rolf Öberg 5040 Skellefteå SFK 1
2 Sven-Evert Wedin 3177 Skellefteå SFK 1
2 Lennart Hedlund 3301 Skellefteå SFK 1
2 Sixten Holmgren 1422 Skellefteå SFK 1
  Totalvikt 12940  
       
LAG ÄLDRE HERRVETERAN    
Placering Namn Vikt (g) Förening 
3 Leif Östlund 3425 Skellefteå SFK 2
3 Lars Sundlöf 3416 Skellefteå SFK 2
3 Tage Lindgren 2816 Skellefteå SFK 2
3 Kurt Markstedt 1998 Skellefteå SFK 2
  Totalvikt 11655  

Tävling på Storsjö i Longvikmon

Postat av: Leif Ekman

Hej !
Ville bara meddela att SFK Storfiskarna kör en tävling nu den 5/4 kl 10-14 på Storsjön i Långviksmon
Leif Ekman 070-1919839


Resultat PK Nordic nappet

Junior
 
Luckas Holmström   3460
 
 
Dam
 
Harriet Jonsson  Norsjö Sfk 10329
Ingrid Boström Skellefteå SFK 9645
Kerstin Olofsson Skellefteå SFK 9280
Annica Jonsson  Norsjö Sfk 6343
Melina Nyman Skellefteå SFK 5579
Carina Berglund Skellefteå SFK 5499
Gunilla Ögren Skellefteå SFK 5461
Lisbeth Larsson Skellefteå SFK 5287
Ulla-Britt Sundlöf Skellefteå SFK 5158
Ulla-Britt Taflin Bottennappet 5158
Inger Johansson Skellefteå SFK 4866
Kerstin Åsen Skellefteå SFK 4779
Anneli Koljonen   4699
Maj-Lis Öhgren Skellefteå SFK 4242
Inga-Lill Boström Skellefteå SFK 4048
Kistana Lingren   3470
Elna Kalsson   2878
Ally Olsson   2329
Emili Boström Skellefteå SFK 2186
Marie Eriksson Skellefteå SFK 1826
Lena Lungren   1574
 
Herrsenior
 
Kristoffer Löfroth Skellefteå SFK 15441
Anders Rimmervik Lyckesele SFKL 14748
Björn Eldh Skellefteå SFK 14274
Mattias Markström Skellefteå SFK 13227
Roger Berglund Skellefteå SFK 12941
Daniel Stranberg Skellefteå SFK 12511
Jens Hamrin  Competition FC 11955
Joakim Holmström   11737
Rickard Olsson Skellefteå SFK 11698
Nicklas Gotthardsson PK Nordic 11144
Roger Eriksson Skellefteå SFK 11139
Johan Gotthardsson PK Nordic 11110
Oscar Lundgren   10253
Emil Sjöberg  Competition FC 10191
Leif Egman SFK Storfiskarna 10032
Jan Algotson Bottebnappet 9396
Mats Bäckman PK Nordic 9224
Timmy Nyman Skellefteå SFK 8339
Olov Nilsson PK Nordic 8133
Jan Linberg   7828
Bert-Ola Enmark   7691
Anders Helström SFK Storfiskarna 7050
Jens Levin Bottebnappet 6977
Niklas Bercsten Bottebnappet 6970
Jörgen Rudholm Skellefteå SFK 6222
Johan Nyman Skellefteå SFK 5514
Jonas Pärsson   5323
Magnus Levin Bottebnappet 5190
Kent Eriksson Bottebnappet 4854
Daniel Sjöberg SFK Storfiskarna 3884
Örjan Olsson   3170
Peter Begström   3168
Jörgen    Kinnunen   2817
Lars Östesson Skellefteå SFK 2430
Roger Sjöberg SFK Storfiskarna 2150
Vilgot Sjöberg SFK Storfiskarna 1915
 
Herrveteran
 
Henry Wargh Skellefteå SFK 15868
Antti Kallo Pk Nordic 14072
Staffan Öhgren Skellefteå SFK 13311
Kurt Markstet Skellefteå SFK 11502
Göte Olsson Skellefteå SFK 10603
Tage Lindgren Skellefteå SFK 10357
Pekka Lampela Pk Nordic 9517
Lennart Hedlund Skellefteå SFK 9004
Rolf Öberg Skellefteå SFK 8926
Stefan Gotthardsson Pk Nordic 8777
Sven Taflin Bottennappet 8510
Jörgen Boström Skellefteå SFK 8162
Gösta Sebbfolk   8107
Leif Östlund Skellefteå SFK 8087
Göran Holmgren Skellefteå SFK 7780
Åke Ögren Skellefteå SFK 7516
Lars Sundlöf Skellefteå SFK 7054
Sven-Evert Wedin Skellefteå SFK 7013
Seppo Koljonen   6672
Östen Jonsson Norsjö SFK 6576
Tage Larson   6532
Lennart Mattson Pk Nordic 6210
Björn Helström SFK Storfiskarna 5727
Levi Olsson Skellefteå SFK 5168
Lars-Åke Hagström SFK Storfiskarna 4922
Sixten Holmgren Skellefteå SFK 4721
Kjell Sjödin Bottennappet 4653
Anders Hägglund Skellefteå SFK 3151
Järger Lungren   2464
Thore Margström Bottennappet 2362
Rolf Kalsson   2287
Lars-Gunnar Svensson Skellefteå SFK 1371
 
 
 

PK-Nordicknappet på Tavelsjö 23/3

Start vid gamla sågen skyltat väg 363
 
Tider 10.00-14.00  30 ut 45 in
All fisk utom gädda och lake räknas.
Tävlingvatten är avlysta för deltagare fr.o.n 15 mars
Klasser junior,dam herrveteran,herrsenior
Upplysningar Antti 0706595072 Stefan 070 3430188

Vinnaren Furufjärden Lilla-Björn (15560)

Stor tack till Råneå SFK bra ordnat mini-cup,övriga resultat SFK Luleå hemsida

Resultat 9/2 Tavelsjö

 Damer
Gunilla Ögren Norsjö Sfk 4054
Anneli Koljonen   2638
Ulla-Britt Taflin SFK Bottennappet 2468
Maj-Lis Öhgren Skellefteå SFK 2246
Ulla-Britt SundLöf Skellefteå SFK 2029
Kerstin Åsen Skellefteå SFK 1415
 
Herrveteran
 
Stefan Gotthardsson PK Nordic 9797
Rolf Öberg Skellefteå SFK 5370
Roger Eriksson Skellefteå SFK 4355
Henry Wargh Skellefteå SFK 4059
Staffan Öhgren Skellefteå SFK 4011
Lars Sundlöf Skellefteå SFK 3149
Leif Östlund Skellefteå SFK 2761
Sven-Evert Wedin Skellefteå SFK 2658
Seppo Koljonen   2619
Lennart Hedlund Skellefteå SFK 2265
Lars- Gunnar Svensson Skellefteå SFK 1903
Tommy Svanefjord Bottennappet 1642
Levi Olsson Skellefteå SFK 1635
Sven Taflin SFK Bottennappet 1544
Jörgen Lungren   1298
 
Herrsenior
Mattias Markström Skellefteå SFK 7932
Björn Eldh Skellefteå SFK 6253
Timmy Nyman Skellefteå SFK 5804
Johan Gotthardsson PK Nordic 5374
Kristoffer Löfroth Skellefteå SFK 4424
Antti Kallo PK Nordic 4395
Nicklas Gotthardsson PK Nordic 4355
Anders Rimmervik  Lycksele Sfk 4061
Johan Nyman Skellefteå SFK 3610
Rickat Olsson Skellefteå SFK 3600
Urban Oloffson Skellefteå SFK 3593
Jens Levin Blåknuten 2492
Lars Östesson Skellefteå SFK 2359
Magnus Levin Blåknuten 2285
 
 

Medlemsavgift

För er som av någon anledning inte fått inbetalningskortet.
Eller för er som vill bli nya medlemmar i PK Nordic

Hej!
Vi är mitt uppe i ännu en pimpelsäsong. Så det är återigen dags att betala in medlemsavgiften till PK Nordic.

Med ett medlemskap i PK Nordic så ingår medlemskap i sportfiskarna också, och alltså även licens för sm och dm.
Medlemsavgiften ligger på 300kr för seniorer och betalas in till bg: 342-8562.

Inbetalning skall finnas på PK Nordics bankkonto senast 2014-02-28. Klubbmedlemmarna skall registreras hos sportfiskarna senast den 1:a mars varje år. Det är därför vi är lite sena ute.

/Styrelsen, PK Nordic

Resultat Trehörning

Damer
Gunilla Ögren Skellefteå SFK 3744
Kerstin Åsen Skellefteå SFK 1475
Ulla-Britt Sundlöf Skellefteå SFK 1370
Maj-Lis Öhgren Skellefteå SFK 986
Malin Pärsson   389
 
 
 
 
 
 
Herrveteran
 
Stefan Gotthardsson Pk Nordic 2643
Rolf Öberg Skellefteå SFK 1692
Lars Sundlöf Skellefteå SFK 1344
Henry Wargh Skellefteå SFK 1255
Staffan Öhgren Skellefteå SFK 1224
Åke Ögren Skellefteå SFK 1205
Erik Nord Pk Nordic 855
Järger Lungren   580
Pekka Lampela Pk Nordic 577
Levi Olsson Skellefteå SFK 398
 
Herrsenior
Nicklas   Gotthardsson PK Nordic 2731
Johan Nyman Skellefteå SFK 2671
Johan Gotthardsson PK Nordic 2316
Rickart Olsson   1356
Antti Kallo PK Nordic 1210
Daniel Åslund   613
Kristoffer Löfroth Skellefteå SFK 334
 
 
 
 
 
 
 
 
Herrsenior

Pimpel SM 22/23-2-2014 INSTÄLLT

Idag kom beskedet. SM i pimpel, som skulle ha arrangerats i Falun och Borlänge den 22-23 feb, ställs in. Arrangörsklubbarna har, efter nära dialog med räddningstjänsten och riksorganisationen Sportfiskarna, ansett sig vara tvugna att ta beslut att ställa in eftersom att säkerheten för dem tävlande inte kan säkerställas. Dessutom bedöms det som osäkert när eller ens om kylan hinner komma innan aktuellt datum, desto säkrare är det att det kommer attsnöa den närmsta tiden vilket skulle vara ytterligare ett dråpslag mot isarna,kopia frän pimpelsport

 

SM 2014 flyttas nu istället till början av nästa år.


Tävling på Trehörnig 16/2

Skyltat väg 363 Tider 10.00-14.00 30 ut 45 in Sportfiskarna regel tävlingsvatten är avlysta för deltagare Klsser junior, dam, herveteran, herrsenior Upplysningar Antti 0706595072 Stefan 070 3430188

Relsultat Tavelsjö övrika resultat kommer senare data problem

 Junior Dennis levin                 1051
Cicella Rimmervik Lycksele sfk 479
Enelie Lingren                           360
Casper Rimmervik Lycksle sfk   54
 
 

Tävling på Tavelsjö 9/2

Start vid reningsvärket skyltat väg 363
 
Tider 10.30-13.30  30 ut 45 in
All fisk utom gädda och lake räknas.
Tävlingvatten är avlysta för deltagare fr.o.n 1 februari
Klasser junior,dam herrveteran,herrsenior
Upplysningar Antti 0706595072 Stefan 070 3430188

Resultat Hundsjö

Antti Kallo PK Nordic 7113
Mats Bäckman PK Nordic 6827
Stefan Gotthardsson PK Nordic 6525
Jonas Elfatrand PK Nordic 5168
Benny Jansson PK Nordic 4276
Ola Jansson PK Nordic 4147
Nicklas Bergsten  Bottennappet 4072
Johan Gotthardsson PK Nordic 3959
Nicklas Gotthardsson PK Nordic 3816
Jörgen Kinnunen   1971
Örjan Olsson   805
Tommy Alen   178
Damer
Ally Olsson  
541

Pimpeltävling på Hundsjö vid Rödasel 25/1

Skyltat väg 363
Tider 10.30-13.30  30 ut 30 in
All fisk utom gädda och lake räknas.
Tävlingvatten är avlysta för deltagare.
Klasser junior,dam herrv,senior
Upplysningar Antti 0706595072 Stefan 070 3430188

Första isen

 
 Foto: Antti Kallo
 
 
 
Snart är det dags igen!

RSS 2.0